Mūsu atrašanās vieta

(A.Briāna 22 - 7 (ieeja no Miera ielas 37), Rīga
  •  1

Kontakti

Tālr. 29155511

info@psihologijascentrs.lv

Smilšu terapija


Piedāvājam:20.08.2011_062

Smilšu spēļu terapija bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem. Vienas terapijas sesijas ilgums 45-50 min, cena laikā no plkst.8:00 līdz plkst.17:00 50,00 EUR, sākot no plkst.18:00 60,00 EUR.

Psiholoģe: Inga Skreitule-Pikše (Sertifikāts par tiesībām izmantot smilšu spēļu terapijas metodi, ko izdevusi Vācijas Smilšu spēļu terapijas biedrības (DGST) priekšsēdētāja Linde von Keyserlingk).

Par smilšu spēļu terapiju

Ievada vietā

Smiltis bieži iedarbojas kā magnēts ne tikai uz bērniem, bet arī uz pieaugušajiem, un, sēžot smiltīs jūras krastā vai smilšu kastē, rokas neviļus sāk sijāt smiltis, veidot kalnus, ceļus un upes gultnes, rakt tuneļus un celt smilšu pilis. Ja tam pievieno vēl arī miniatūras figūriņas un dabas materiālus, atklājas vesela pasaule.

Smilšu terapijas laikā, lietojot taustes, redzes, dzirdes un ožas sajūtas, tiek piešķirta fiziska forma iekšējām apzinātām un neapzinātām domām un jūtām. Izveidotā smilšu bilde ir kā cilvēka iekšējā stāvokļa atspulgs un ar iztēles un simbolu palīdzību tiek radīts tilts no neapzinātā uz apzināto, no garīgā uz fizisko un no neverbālā uz verbālo.

Bieži var būt grūti izprast un izteikt vārdos savus pādzīvojumus, grūtības un sāpes, to cēloņus un iespējamos risinājumus. Smilšu terapija piedāvā iespēju izpaust tēlu veidā to, kas notiek iekšējā un ārējā pasaulē. Izmantojot simbolus kā vārdus, tiek izteikts neapzinātais, un tas paver iespēju to apzināt un labāk izprast. 

     

Vēsturisks ieskats

Pirmā smilšu spēli kā terapeitisku metodi 1929.gadā aprakstīja angļu bērnu ārste un terapeite Margareta Lovenfelde (M.Lowenfeld). Viņa ideju par smilšu spēli kā terapeitisku metodi aizguva no 1911.gadā izdotās Herberta Džordža Vella (H.G.Well) grāmatas "Grīdas spēles", kurā viņs aprakstīja, kā viņš ar saviem diviem mazajiem dēliem spēlējas uz grīdas ar dažādām miniatūrām figūriņām.

M.Lovenfelde bērnu klīnikā spēļu istabā ievietoja divas kastes ar smiltīm, ūdeni, miniatūras figūriņas un dažādus veidošanas materiālus un kopīgi ar bērniem spēlējās, veidojot smilšu bildes, kuras nosauca par "pasauli". 

Vislielāko ieguldījumu smilšu spēļu terapijas metodes attīstībā, teorētisko principu formulēšanā un citu speciālistu apmācīšanā deva K.G.Junga skolniece Dora Kalfa (D.Kalff). Dora Kalfa mācījās smilšu spēli pie M.Lovenfeldes un papildināja to ar atziņām no Junga dzīļu psiholoģijas un austrumu filozofijas. K.G.Jungs uzskatīja, ka māksliniecisku tēlu radīšana ir alternatīva psihoterapijas metode, ar kuras palīdzību var apzināt apslēptās un apspiestās jūtas un priekšstatus. Viņš arī izteica hipotēzi par to, ka cilvēka psihei piemīt tendence tiekties uz veselumu un pašizdziedināšanos.

Kā notiek smilšu terapija?

Smilšu terpijas laikā terapeits nodrošina klientam brīvu un pasrgātu telpu, kurā klients var ļauties savai iekšējai balsij un iztēlei. Telpā atrodas divas noteikta izmēra smilšu kastes, no kurām viena ir pildīta ar sausām smiltīm, otra - ar mitrām. Plauktos atrodas daudzas dažādas neliela izmēra figūriņas un dabas materiāli, kuri tiek lietoti, radot smilšu bildes. Kad smilšu bilde ir izveidota, tajā attēlotais saudzīgi tiek izteikts vārdos.

Kam ir piemērota smilšu terapija?

Sākotnēji smilšu terapija tika lietota darbā ar bērniem, bet šobrīd to izmanto arī darbā ar pieaugušajiem, pāriem, ģimenēm, grupām, to izmanto terapijā, personības izaugsmē, komunikācijas veicināšanā un problēmu risināšanā.

Viena no lielākajām smilšu spēļu terapijas metodes priekšrocībām ir iespēja tēlu veidā izteikt savus iekšējos pārdzīvojumus, līdz ar to, tā ir efektīva darbā ar klientiem, kuriem ir grūti izteikt savus pārdzīvojumus vārdos vai kuri ir saskārušies ar traumatisku pieredzi agrīnā attīstības posmā.

Smilšu terapija ir noderīga klientiem, kuri ir izjutuši, ka viņi zaudē kontroli pār notiekošo dažādās traumatiskās situācijās (piemēram, piedzīvojot šķiršanos, zaudējumu, dzīvojot disfunkcionālā ģimenē), tā palīdz atgūt kontroles izjūtu, izpaust emocijas un kontrolēt tās. Smilšu terapija ir noderīga arī darbā ar klientiem, kuriem ir emocionālās sfēras traucējumi (piemēram, ilgstoša nomāktība, spēcīgas dusmas), kā arī tā var iedarboties nomierinoši un palīdzēt atbrīvoties no iekšējās spriedzes. Tādēļ smilšu terapija bieži tiek izmantota arī dažādu neirotisku un psihosomātisku traucējumu gadījumā.

Smilšu terapija ir piemērota bērniem sākot no 3 gadu vecuma, tā ir piemērota arī pusaudžiem un pieaugušajiem, kuriem vieglāk savus pārdzīvojumus ir izteikt tēlainā veidā.